قوانین ماینینگ در ایران (استخراج ارز های دیجیتال) در ایران

قوانین ماینینگ در ایران : هیئت وزیران در تصویب ‌نامه شماره ۵۸۱۴۴/ت ۵۵۶۳۷ هـ مورخ “13/05/1398” آیین‌ نامه فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال را تصویب و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌ جمهور آن را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری های رسمی کشور، آیین نامه ابلاغ شده به شرح زیر است:

ماده۱- استفاده از ارزهای دیجیتال صرفاً با قبول مسئولیت خطر پذیری (ریسک) از سوی متعاملین صورت می‌گیرد.

این فعالیت مشمول حمایت و ضمانت دولت/نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست.

ماده۲- استخراج فرآورده‌ های پردازشی رمزنگاری‌ شده با اخذ مجوز از وزارت صمت مجاز است.

تبصره ۱- وزارت صمت می‌تواند در مناطق آزاد تجاری،صنعتی،ویژه اقتصادی صلاحیت صدور مجوز یادشده را به سازمان ‌های مناطق مربوط واگذار نماید.

تبصره ۲- استقرار واحدهای استخراج فرآورده ‌های پردازشی رمزنگاری ‌شده شامل محدودیت محدوده (۱۲۰) کیلومتری شهر تهران، (۵۰) کیلومتری شهر اصفهان و (۳۰) کیلومتری مراکز سایر استان ‌ها نمی­باشند

ماده۳- سازمان ملی استاندارد ایران موظف است با همکاری وزارتخانه ‌های نیرو و ارتباطات برچسب انرژی و استانداردهای فناورانه مرتبط برای تولید و واردات تجهیزات فرآورده ‌های پردازش رمزنگاری ‌شده ارزهای دیجیتال (ماینینگ) را تدوین و ابلاغ نمایند.

ماده۴- تأمین برق متقاضیان استخراج ارزهای دیجیتال صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت می‌گیرد.

تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده ‌های پردازشی رمزنگاری‌ شده ارزهای دیجیتال (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می‌گردد، محاسبه خواهد شد.

تبصره ۱- تعرفه سوخت گاز مورد نیاز متقاضیان استفاده کننده از برق تولیدی خارج از شبکه وزارت نیرو، با قیمت هفتاد درصد (۷۰%) متوسط ریالی گاز صادراتی است.

تعرفه سوخت مایع نیز با قیمت متوسط ریالی سوخت مایع صادراتی که توسط وزارت نفت تعیین و اعلام می‌گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

تبصره ۲– مصرف برق و گاز برای استخراج ارزهای دیجیتال (ماینینگ) در ساعات و زمان اوج مصرف ممنوع است.

وزارتخانه‌ های نیرو و نفت ساعت و زمان اوج مصرف در طی سال را تعیین و ابلاغ می‌نمایند و از طریق شرکت ‌های تابع و وابسته با نصب کنتور هوشمند نسبت به کنترل مصرف در این ساعات اقدام می‌نمایند.

 

 

شما در حال مطالعه ی  قوانین ماینینگ در ایران  (استخراج ارز های دیجیتال ) هستید .

توجه شما را به کانال آپاراتی خود جلب میکنیم ..

قوانین ماینینگ در ایران برای ورود کلیک کنید

 

تبصره ۳- استفاده از انشعاب برق و گاز جهت استخراج ارزهای دیجیتال (ماینینگ) صرفاً با ارائه مجوزهای تعیین‌ شده در این تصویب ‌نامه مجاز می‌باشد.

هرگونه استفاده از انشعاب برق و گاز مصرف خانگی، عمومی، کشاورزی، صنعتی و سایر مصارف برای استخراج ارزهای دیجیتال (ماینینگ) ممنوع است.

وزارتخانه‌ های نیرو و نفت موظف‌اند از طریق شرکت‌ ها تابع و وابسته نسبت به شناسایی، قطع و جمع‌ آوری انشعابات فاقد مجوز اقدام و مطابق قانون مجازات استفاده‌ کنندگان غیرمجاز آب و برق، تلفن، فاضلاب و گاز -مصوب ۱۳۹۶- عمل نمایند.

تبصره ۴- متقاضیان استخراج فرآورده‌ های پردازشی رمزنگاری ‌شده ارزهای دیجیتال (ماینینگ) در صورت استفاده از منابع تجدید پذیر و پاک تابع قوانین و مقررات مربوط و ضوابط وزارت نیرو هستند.

ماده۵- وزارتخانه‌ های ارتباطات و فنآوری اطلاعات،اطلاعات،استانداری ‌ها و فرمانداری ‌ها نسبت به شناسایی و اعلام مراکز استخراج فرآورده ‌های پردازشی رمزنگاری شده ارزهای دیجیتال با وزارت نیرو همکاری می‌نمایند.

ماده۶- مراکز استخراج ارزهای دیجیتال، به‌ عنوان واحد تولید صنعتی شناخته ‌شده و مشمول مقررات مالیاتی خواهند بود.

تبصره- این مراکز در صورتی که محصول خود را صادر/ارز حاصل از آن را بر اساس ضوابط مصوب به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند، مشمول مالیات نمیشوند.

بسیار سپاس گذاریم که مارا همراهی کردید و برای مطالعه ی مطلب( قوانین ماینینگ در ایران) وقت گذاشتین …

میلاد پورحسین را در آپارات ، یوتوب ، اینستاگرام ، لینکدین ، فیسبوک و توییتر دنبال کنید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست